Zemes siltums mājas apkurei
Vasarā ir īstais laiks domāt par jaunas apkures ierīkošanu mājā
Zigfrīds Dzedulis
Lietpratēji teic, ka ģimenes privātmājas īpašniekam sevišķi vērts domāt par kādu jaunu apkures veidu, ja vecā savu laiku jau nokalpojusi vai kļuvusi pārlieku dārga.Pastāvīgs siltums un karsts ūdens mājā no zemē uzkrātās saules enerģijas, ko iegūst ar zemes siltuma sūkni — šis apkures veids joprojām populārs par spīti nesenajam elektrības cenu lēcienam.
Latvijā ir simtiem dzīvojamo namu, kuros šī apkure ir sekmīgi ierīkota un to iemītniekiem kalpo jau gadiem.Divi zaķi ar vienu šāvienuRīgas uzņēmums "Totas", kas Latvijā pazīstams ar ūdens ieguves urbšanas pakalpojumiem, jaunbūvju īpašniekiem piedāvā nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu — apvienot ūdens ieguvi ar apkures ierīkošanu, sūkņa siltuma uztvērēju iegremdējot urbumā.
Firma iesaka mājas apkurei izmantot Zviedrijas uzņēmumā "Nibe" ražotos sūkņus, ar kuriem siltumu var iegūt gan no zemes virskārtas, gan no ūdens ieguves dziļurbuma."Totas" galvenais inženieris Romans Komiļicins uzskata, ka siltuma atdeve varētu būt pat lielāka, nekā rokot siltuma uztvērēju zemē, jo gruntsūdens temperatūra (ap +7 °C) ir pastāvīga visu gadu. Šo sistēmu veido divi urbumi apmēram 15 metru attālumā citu no cita — viens domāts ūdens iegūšanai, otrs ūdens aizvadīšanai grunts slāņos.Siltuma uztvērēju rokot zemē, mājas saimniekam jāuztraucas, ka varētu tikt izpostīts jau iekopts augļudārzs. Iegremdējot to urbumā, stādījumi netiek postīti.R. Komiļicins stāsta, ka siltuma sūkņa izvēle atkarīga no tā, kāda ir apsildāmā platība.
Piemēram, 200 kvadrātmetru lielas ģimenes privātmājas apsildei nepieciešams 10 līdz 14 kW jaudas sūknis. Mazāk jaudīgam siltuma sūknim (5 — 6 kW), ar kuru var apsildīt ap 100 kvadrātmetru dzīvojamās platības, pietiek ar vienfāzes strāvu, jaudīgākiem nepieciešama trīsfāžu strāva. Ja mājā agrāk bijusi ierīkota centrālapkure, kurināma ar malku vai oglēm, tā nav obligāti jānojauc — turpmāk var izmantot abus apkures veidus.
Sūkņa ierīkošana, siltuma uztvērēju iegremdējot urbumā, varētu maksāt no 6000 līdz 12 000 latu. Cena atkarīga no urbumu dziļuma, vajadzīgā sūkņa jaudas un no citiem apstākļiem. "Totas" pārstāvis lēš, ka, ņemot vērā no šā gada 1. aprīļa "Latvenergo" ieviestos cenrāžus, apkures izdevumi ir 30 — 65 santīmi par kvadrātmetru, Latvijā ir vēl citi uzņēmumi, kuri piegādā un uzstāda zemes siltuma sūkņus. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas mājas lapā www.vidm.gov.lv var redzēt sarakstu ar vairāk nekā 30 siltuma sūkņu piegādātājiem un uzstādītājiem. Starp tiem ir "Divine Heat Company", "Tehnoloģiju parks", "RIKON AC", "Mare Vērpete","Argil", "Heliotherm Baltics" un citi, kuri piedāvā dažādās pasaules malās ražotos zemes siltuma sūkņus.
Piemēram, uzņēmums "Latcomfort services" piegādā un uzstāda Austrijas uzņēmuma "Heliotherm" ražojumus. Pazīstamākajiem siltuma sūkņu tirgotājiem izveidojusies laba sadarbība ar uzņēmumu "Autohim", kas ražo un piegādā cilvēkam un dabai nekaitīgu siltumnesēju zemes siltuma sūkņu un gaisa kondicionēšanas iekārtu darbināšanai.Jauns atbalsts gaidāms jau šoruden. Šā gada sākumā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija bija izsludinājusi konkursu par valsts finanšu atbalstu tiem ģimenes privātmāju, vasarnīcu, daudzdzīvokļu namu īpašniekiem, kuri gribētu vecās, ar akmeņoglēm vai šķidro kurināmo darbināmas apkures iekārtas aizstāt ar dabai nekaitīgiem saules kolektoriem, gaisa vai zemes siltuma sūkņiem, koksnes granulu vai šķeldas apkures iekārtām. Atbalsts solīts līdz 50% no izdevumiem, bet ne vairāk kā 7000 latu.
Ministrijā vēsta, ka konkursa pirmajā kārtā iesniegti vairāk nekā 1400 projekti, kurus novērtēs līdz jūlija beigām, izrēķinot, cik naudas vajadzēs iesniegto pieteikumu apmierināšanai un cik no aptuveni 11,4 miljonu latu lielā atbalsta vēl būs atlicis. Šoruden ministrija plāno izsludināt māju īpašniekiem konkursa otro kārtu. Konkurss atbalsta tos pieteikumus, kuros paredz uzstādīt siltuma sūkņus ar kopējo jaudu līdz 50 kW. Projekta iesniegumi jāsūta pa pastu: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Peldu ielā 25, Rīgā, LV1494, vai noformētu elektroniskā dokumenta veidā jāsūta pa epastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.